fbpx

מה סוג העור שלי? איך מזהים את סוג העור ולמה זה חשוב

מדריך זיהוי של סוג העור

הכרת סוג העור שלנו היא המפתח לשיפור יעילותה של שגרת טיפוח העור. אם נשתמש במוצרי טיפוח שאינם מותאמים לסוג העור שלנו, הם לא ימוקדו בצרכים הספציפיים של העור או לא יילחמו כראוי בבעיות העור עמן אנו מתמודדים.

כל סוג עור מגיע עם אתגרים משלו, ושימוש במוצרי טיפוח לא נכונים עלול להוביל לבעיות עור נוספות, שאף אחד לא רוצה. בדיקה פשוטה יכולה לעזור לנו לזהות את סוג העור שלנו, כך שנוכל לתכנן וליישם שגרת טיפוח אפקטיבית.

אבחון עצמי של סוג העור

לא כל העור בגוף שלנו זהה, אבל הוא כן נחלק לאחת מחמש קטגוריות עיקריות של סוגי עור. קביעת סוג העור, המוגדר על ידי גנטיקה וכמה שמן הוא מייצר (אם כי גם גורמים אחרים יכולים להשפיע עליו), תעזור לנו למצוא את מוצרי הטיפוח המתאימים ביותר; זאת כדי שנוכל לטפל כראוי בבעיות העור שלנו וליהנות מעור מטופח.

העור יכול לחוות עליות ומורדות בשמנוניותו ובדרגת היובש שלו, במיוחד כאשר ייצור הסבום (חלב) משתנה לאורך השנה ולאורך זמן. מזג האוויר, החשיפה הסביבתית ואפילו מוצרי הטיפוח יכולים להשפיע על סוג העור, ולכן חיוני להבין אותו. זה גם נורמלי שעורם של אנשים מסוימים עובר לאט משמן ליבש, כשהעור מתחיל להזדקן.

יש מספר דרכים לזהות את סוג העור. בתור התחלה, תמיד תרצו להתחיל בקו הבסיס ולהתייחס לעור כמכלול ולא להסתכל על אירוע בודד, כגון התפרצות פצעונים או יובש שנגרם כתוצאה מעונת החורף. השתמשו באחת מבדיקות האבחון העצמי כדי לקבוע את סוג העור שלכם.

בדיקה חזותית של העור

זוהי הבדיקה הקלה ביותר, מכיוון שהיא דורשת רק הערכה ויזואלית של העור לאחר ניקוי:

  • שטפו את הפנים עם תכשיר ניקוי עדין, ובסיום אל תמרחו שום מוצרי טיפוח אחרים.
  • כ-25 דקות לאחר שניקיתם וייבשתם את הפנים, בחנו אותן והרגישו איך הן נראות ומרגישות.
  • אם העור מרגיש יבש ומתוח, סביר להניח שהוא יבש. אם הוא נראה מבריק או שמנוני, הוא שומני. אם יש לו סימנים של שמנוניות ויובש במקביל, יש לכם עור מעורב. אם אין סימנים של שמנוניות או יובש על העור, מדובר בסוג עור נורמלי.

 

בדיקה בשיטת הספיגה

שיטה זו היא דרך מצוינת לקבוע עד כמה העור שלכם שומני, אם בכלל:

  • ודאו שהעור לא נשטף, וטפחו עליו קלות עם פיסת טישו או בד סופג במספר אזורים בפנים, כולל אזור ה-T (המצח מעל הגבות ולאורך האף).
  • החזיקו את פיסת הטישו או הבד מול אור טבעי והעריכו כמה שמן נספג. אם אתם מבחינים בהרבה שמן, העור שלכם שומני. אם יש מעט שמן, העור שלכם מעורב. אם אין שמן, העור שלכם רגיל או יבש.

 

בעת הערכת סוג העור, תמיד עדיף לבצע אחת מהבדיקות בזמנים שונים כדי לקבל קריאה מדויקת. לכן, אם בדקתם זאת מוקדם בבוקר, נסו זאת שוב בסוף היום או אפילו בלילה, כי העור מושפע מכמה גורמים במהלך היום.

מדריך סוגי עור נפוצים

עור יבש

לעור יבש חסר מים בשכבות החיצוניות, זאת כתוצאה מגנטיקה, תזונה, סביבה, שינויים הורמונליים, שימוש במוצרי טיפוח לא נכונים והזדקנות. כאשר מתרחש יובש, העור מרגיש מתוח, מגרד ומתקלף. במקרים קיצוניים יותר, הוא יכול להרגיש לא נוח ומחוספס.

כאשר העור יבש הוא משתוקק ללחות, אך הוא יכול גם להיות רגיש למוצרים מסוימים. זו הסיבה שחשוב לאבחן את סוג העור ולמצוא את המוצרים הייעודיים במיוחד לעור יבש. קרמי לחות כבדים המיוצרים עם חומרי לחות הנקשרים למים, מועילים לעור היבש מכיוון שהם מסייעים למשוך את המים לתוך העור.

חומרי לחות נפוצים בטיפול בעור כוללים סרמידים, גליצרין, פפטידים ופנתנול היכולים לעזור להחזיר את הלחות לעור, במיוחד בשימוש בוקר ולילה. כדי לאטום את הלחות בפנים, רצוי למרוח מוצרי לחות (כגון קרמים ושמנים) על העור כשהוא לח.

עור שמנוני / שמן

עור שמן יכול להיראות לפעמים כמו כתם שמן, אבל מה שקורה הוא שהעור שואב כל הזמן שמן החוצה עקב פעילות יתר של בלוטות החלב. עור שמן נראה מבריק ולעיתים שומני, ועודף שמן על העור עלול לגרום לנקבוביות סתומות או מוגדלות ולתרום להתפרצויות שונות. בעוד שחום יכול להכניס את ייצור השמן להילוך יגבוה, הורמונים ומתח הם האשמים הנפוצים.

עדיף לשטוף עור שמן פעמיים ביום כדי לשמור עליו תחת שליטה. כמו כן מומלץ להשתמש במוצרי עור לא קומדוגניים וללא שומן, במיוחד כשמדובר בקרמים. יש עדיפות גם למוצרי טיפוח עם מרכיבים השולטים בשמן וכן עם חומצות סליציליות וגליקוליות, המונעות פצעונים.

ג'לים קלים ומוצרים על בסיס מים הם תמיד הימור בטוח יותר לעור שמן מאשר קרמים עשירים וכבדים, וכך גם לגבי מרכיבי טיפוח כבדים כמו חמאת שיאה, שמן מינרלי ומוצרים על בסיס תעשיית הנפט. מסכות חימר הן חובה, שכן הן סופגות עודפי שומן בלי לייבש את העור.

עור מעורב

עור מעורב הוא בדיוק מה שזה נשמע – שילוב של אזורים שומניים, בעיקר באזור ה-T, ואזורים יבשים, כמו הלחיים. לעתים קרובות, עור מעורב חווה עלייה בייצור השמן עקב מזג האוויר, כך שהוא יכול להיות שמן יותר בקיץ ויבש יותר בחורף ובסתיו. מכיוון שעור מעורב מתנדנד בין שני סוגי עור, חיוני להשתמש במוצרי הטיפוח הנכונים, כדי שאיזון העור ורמות הלחות לא יופרעו.

חיוני להשתמש בחומרי ניקוי עדינים שלא יפגעו בעור או יזינו את ייצור השמן, כדי לשמור על עור מעורב בתפקוד מיטבי. יש אנשים עם עור מעורב שמעדיפים להשתמש בשני תכשירי ניקוי שונים, כדי לתת מענה לעור לפי הצורך: אחד מעניק לחות על הלחיים, ואחד המיועד לעור שמן באזור ה-T.

אותו כלל חל על קרמי לחות – עדיף להשתמש בקרם לחות על בסיס ג'ל קל משקל באזור ה-T, ובקרם לחות כבד יותר על הלחיים. בדיוק כמו עור שמן, עור מעורב נוטה להגיב היטב למוצרי טיפוח נטולי שומן ולא קומדוגניים, וניירות ספיגה יכולים לסייע בהחלט.

עור נורמלי

לסוגי עור שונים יש צרכים ובעיות שונות, אך עם עור רגיל אין מה לדאוג בכל הנוגע לשמן וללחות. בדרך כלל, עם סוג עור זה, כמות השמן המופקת היא מינימלית ומידת היובש נמוכה, מה שהופך את סוגי העור הרגילים לקלים יותר לטיפול. עור רגיל נחשב לסוג העור האידיאלי, עם מעט פגמים, אדמומיות ופריצות, אם בכלל, ולכן יכול לשמש גם מדד לכל סוגי העור.

למרות שעור רגיל לא עושה בעיות, עדיין חשוב לטפל בו. שגרת טיפוח קבועה הכוללת ניקוי עדין, קרם לחות וקרם הגנה – היא חובה. אפשר גם להוסיף מוצרי טיפוח אחרים כדי למנוע סימני הזדקנות נפוצים או להגנה נוספת, אך בדרך כלל אין צורך ברכיבים מרגיעים או כאלה נגד אקנה ואדמומיות.

עור רגיש

אם העור שלכם מגורה בקלות והופך לאדום מכל דבר, רוב הסיכויים שיש לכם עור רגיש. במצב כזה, זיהוי סוג העור לא אמור להיות משחק של ניסוי וטעייה כשזה מגיע למוצרי טיפוח. כל סימן לאדמומיות, בליטות, גירוי, צריבה, או אי נוחות – בין אם בעת שימוש במוצרי טיפוח או באופן כללי – אמור להרים דגל אדום המכריז שכנראה מדובר בעור רגיש.

מכיוון שעור רגיש מושפע בקלות על ידי הסביבה, חשוב מאוד להיות מודע לדברים שמורחים עליו. כדי לשמור על עור נקי, היצמדו למוצרי טיפוח עדינים, נטולי ריח, פראבנים והיפואלרגניים, המיוצרים ללא צבעים או אלכוהול ובעלי מרכיבים מרגיעים, נוגדי אדמומיות ואנטי דלקתיים. מוצרי טיפוח קלים, המאוזנים ברמת החומציות (pH) ובעלי אפקט קירור – יכולים גם לעזור להרגיע את העור במקרה של התפרצויות שונות.

סוגי עור אחרים

בנוסף לחמשת סוגי העור העיקריים, יש גם תת קטגוריות נוספות. חשוב לקחת בחשבון את סוגי העור הנוספים הללו, הנכללים תחת אחד מסוגי העור הכוללים, כדי לסייע באבחון ובהפחתת בעיות נפוצות.

עור מזדקן

כל סוגי העור מושפעים מתהליך ההזדקנות הטבעי, לא משנה כמה נהיה קפדניים בשגרת הטיפוח ואיזה סוג עור יש לנו. שילוב מוצרי אנטי אייג'ינג בשגרה, ללא קשר לסוג העור, הוא חיוני לעור צעיר. השתמשו לפחות במוצר אחד מעורר קולגן כדי לשמור על העור בריא, שמנמן ואלסטי, בין אם ויטמין C, פפטידים או רטינול. מרכיבים אלה יכולים לאותת לעור לייצר קולגן באופן טבעי, ולהעניק לו אפקט מיצוק ונפח. קרם לחות אנטי אייג'ינג גם הוא חובה, אך הקפידו לבחור אחד המתאים לסוג העור שלכם כדי למנוע תופעות שליליות.

עור בעל נטייה לאקנה

אם העור שלכם מתפרץ בקלות ובאופן קבוע, רוב הסיכויים שהוא נוטה לאקנה. בעוד שעור נוטה לאקנה ועור שמנוני הולכים יד ביד, למעשה אקנה יכול להיווצר בכל סוג עור. גורמים רבים תורמים לאקנה, החל ממתח ועד גנטיקה ואפילו מרכיבי דיאטה וטיפוח, כך שכדאי להיות מודעים למרכיבים במוצרי הטיפוח ולהימנע מכל מה שסותם את הנקבוביות.

עור נוטה לאקנה זקוק ללחות קבועה, אז אל תחסכו שם – אבל הקפידו להשתמש במוצרים שנוסחו במיוחד לסוג העור הזה. רכיבי חובה נוספים לעור נוטה לאקנה כוללים רטינול, חומצה סליצילית, בנזואיל פרוקסיד וכן פילינג רגיל.

עור מבוגר

כמו עור מזדקן, שיכול להתחיל להראות את הסימנים הראשונים שלו כבר בשנות ה-30, עור בוגר מסווג החל מאמצע שנות ה-50 ואילך. מכיוון שסוגי עור שונים מזדקנים בקצב שונה, חשוב להקדיש לו תשומת לב רבה, בעיקר מכיוון שהוא עשוי לעבור מסוג עור אחד לאחר (עור שמן לעור יבש, למשל).

בעור בוגר, ניכרים סימני הזדקנות קיצוניים יותר כגון קווים וקמטים עמוקים יותר, אובדן גמישות, עור מחוספס ויבש ואפילו התייבשות, כתמי עור עקשניים ושינוי צבע. מוצרים המגנים על עור בוגר מפגעי הסביבה הם קריטיים, כמו גם מרכיבים מעוררי קולגן וכאלה שמאיצים את קצב תחלופת התאים.


לא בטוחים מה סוג העור שלכם? רוצים להתייעץ?

צרו קשר עם צוות הקוסמטיקאיות שלנו >

 

מוצרים

דילוג לתוכן